۱۴۰۱ شنبه ۲۲ مرداد
برای کاهش مقاومت آنتی بیوتیک چه می توان کرد

حتما شده که وقتی یه نفر توی خانواده سرما میخوره یا مثلا گلودرد میگیره بقیه هم یکی پس از دیگری همون بیماری رو بگیره!

حالا یک سوال:

آیا شما وقتی فرزندتون رو برای این موضوع پیش دکتر میبرید، انتظار دارید پزشک برای فرزندتون آنتی بیوتیک تجویز کنه؟

خب جواب خیلی از خانواده ها بله هست و اونها حتی متعجب میشن یا حتی عصبانی، وقتی مطب دکتر رو دست خالی (بدن تجویز آنتی بیوتیک) ترک میکنن. اما مسئله این جاست که چرا خانواده ها می خوان پروسه بهبودی بچه هاشون خیلی سریع انجام بشه. در حالیکه این یه حقیقت بزرگ هست که بدن به خودی خودش قادر به شفا بخشیدن خودش هست. سد بزرگ گلبول های سفید و سلولهای ایمنی، این خدمت گزاران مهربان همیشگی رو فراموش نکنیم....... از طرفی همه انواع بیماریها با آنتی بیوتیک بهبود پیدا نمی کنن؛ مثلا آنتی بیوتیک ها بر ویروس ها تاثیری ندارن و تنها قادر به از بین بردن باکتریها هستن. اجازه بدید در ادامه به نحوه کارکرد آنتی بیوتیک ها بپردازیم.

نحوه کارکرد آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک ها اولین بار در سال 1940 به عنوان یکی از شگرفترین دستاوردهای علم پزشکی معرفی شدند اما استفاده بیش از حد از آنها منجر به مقاومت باکتریایی شد به طوری که برخی آنتی بیوتیک ها که قبلا برای برخی بیماریها جواب می دادند دیگر قادر به پاسخگویی نبودند. جهت درک نحوه عملکرد آنتی بیوتیک ها لازم است مختصری درباره دو نوع اصلی ریز موجوداتی که افراد را بیمار می کنند بدانیم: باکتریها و ویروس ها.

باکتریها موجودات زنده ای هستند که همه جا یافت می شوند و خیلی از اوقات مفیدند. اگرچه تعدادی باکتری غیر مفید نیز وجود دارند که باعث بیماری می شوند و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد میکنند. دسته دوم ویروس ها هستند که زنده نیستند اما به محض ورود به بدن موجود زنده حیات می یابند.

در حقیقت دریافت آنتی بیوتیک ها برای سرماخوردگی و سایر بیماریهای ویروسی نه تنها موثر نیست بلکه باعث می شود باکتریها و سایر میکروبها تغییر کنند که زمینه عدم تاثیر آنتی بیوتیک بر این میکروارگانیسم ها را فراهم کرده و این همان چیزی است که مقاومت میکروبی نامیده می شود و درمان مقاومت میکروبی نیازمند مصرف آنتی بیوتیک های قوی تر و بیشتری است که این خود می تواند به گسترش مقاومت میکروبی کمک کند.

 

 

 

نکته اینجاست که ما برای کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی چه می توانیم بکنیم؟

1-     هرگز آنتی بیوتیک مصرفی خود را به دیگران توصیه نکنید حتی اگر علائم بیماری وی شبیه شما باشد.

2-     در صورت بروز عارضه جانبی پس از مصرف داروی تجویزی، دارو را خودسرانه قطع نکنید بلکه با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

3-     آنتی بیوتیک ها تنها در درمان بیماری های باکتریایی موثرند و در درمان بیماری هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی موثر نیستند و تنها باعث مقاومت میکروبی می شوند.

4-     هیچگاه به محض احساس بهبودی ، خودسرانه مصرف آنتی بیوتیک را قطع نکنید. دوره درمان را الزاماً کامل کنید، یکی از مشکلات در ارتباط با آنتی بیوتیک ها آن است که بیماران اغلب داروی خود را به خاطر آن که علائم بهبود پیدا می کنند زودتر قطع می کنند قطع مصرف دارو باعث می شود باقی مانده باکتریها در بدن زنده مانده و هنگامی که تعداد این باکتریها زیاد شد؛ تکثیر شوند و توانایی تغییر در ساختار خود را به دست آورند که این امر مانع از تاثیر آنتی بیوتیک قبلی بر این باکتریها می گردد. لذا در صورت ایجاد بیماری توسط این باکتریها، جهت اثربخشی باید نوع آنتی بیوتیک را تغییر داد و آنتی بیوتیک قویتری تجویز نمود و لذا این موضوع نه تنها هزینه های دارو و درمان فرد را بالا می برد بلکه همچنین باعث افزایش مقاومت دارویی نیز می گردد.

5-     آنتی بیوتیک ها را سر وقت مقرر استفاده کنید.

6-     آنتی بیوتیک را برای نوبت بعد ذخیره نکنید.

معاونت غذاودارو

 

 

 

 

 

 

تاریخ:
1399/10/07
تعداد بازدید:
3965
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal