۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ بهمن
روزه و بیماری های روماتیسمی کاهش مصرف مایعات، باعث تشدید علایم در برخی بیماری های رماتیسمی می شود
دریافت کالری کمتر و کاهش وزن به کاهش درد در برخی بیماریهای روماتیسمی مانند آرتروز کمک می کند.

  
 به گزارش وبدا جهرم؛ دکتر سمانه همایی فوق تخصص روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان این مطلب که با شروع ماه رمضان روماتولوژیست ها مکررا با این سوال از طرف بیماران مواجه می شوند که آیا می توانند روزه بگیرند یا خیر گفت: باید توجه داشت که با وجود گوناگونی بیماری های روماتیسمی و شدت آنها و نیز گوناگونی داروهای مصرفی باید برای هر بیمار بر اساس شرایط خودش تصمیم گرفت.

وی در ادامه افزود: اما به طور کلی می توان گفت که اگر بیماری روماتیسمی شدید نبوده ، ارگان های حیاتی را درگیر نکرده و مصرف داروها منحصرا در زمان سحری و افطار باعث تشدید درد و بیماری نمی شود، فرد مبتلا می تواند طبق نظر پزشک معالج خود روزه بگیرد.

به گفته وی دریافت کالری کمتر و کاهش وزن به کاهش درد در برخی بیماریها مانند آرتروز کمک می کند. از طرف دیگر کاهش مصرف مایعات، باعث تشدید علایم در برخی بیماری ها مانند شوگرن،  تشدید حملات در نقرس و تشدید کم کاری کلیوی در بیماری هایی می شود که کلیه را درگیر کرده اند لذا این بیماران نباید روزه بگیرند.

به گفته وی  شوگرن ( بیماری  خود ایمنی التهابی است که غدد برون ریز بدن مانند غدد اشکی و بزاقی را درگیر  می کند و باعث خشکی چشم و دهان می شود.)

وی تاکید کرد: همین طور اگر روزه داری باعث تشدید درد در بیمار روماتیسمی شود فرد بیمار مجاز به گرفتن روزه نیست.

دکتر همایی در پاسخ به این سوال که بیماریهای روماتیسمی در کدام جنس و سن شایع تر است، گفت: اکثر بیماری های روماتیسمی در خانم ها شایع تر هستند مانند لوپوس که یک بیماری خودایمنی مزمن است و می تواند ارگان های متعددی به خصوص پوست ،مفاصل،خون ،کلیه ها وسیستم عصبی مرکزی را در بدن درگیر کند. 

به گفته وی منظور از "خودایمنی "وجود اختلالی است در سیستم ایمنی که در آن سیستم ایمنی بجای محافظت بدن در مقابل ویروس ومیکروب، به بافت های خود بیمار حمله می کند.


 وی در ادامه افزود:  اما بیماریهای روماتیسمی هم هستند که در مردان شیوع بیشتری دارند از قبیل  بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان. این بیماری عمدتا ستون مهره و مفاصل ساکروایلیاک (مفصل بین ساکروم و لگن) را گرفتار می کند.بیشترین شکایت این افراد کمردردهای التهابی است که باعث بیدار شدن بیمار از خواب می شود. حالت‌ «خم‌ شدن‌ به‌ جلو» ناشی‌ از سفتی ستون‌ فقرات‌ و ساختارهای‌ حمایت‌ کننده از دیگر علایم آن است.

این فوق تخصص روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: با توجه به تنوع بالایی که بیماری های روماتیسمی دارند برخی آنها در سنین پایین و برخی در سن بالا بروز می کنند. 

به گفته وی هم فاکتورهای ژنتیکی و هم عوامل محیطی در ایجاد بیماری های روماتیسمی نقش دارند.


وی در تعریف روماتولوژی  گفت: روماتولوژی یکی از شاخه های طب داخلی است و بیش از 200 نوع بیماری را در برمی گیرد. بیشتر این بیماری ها علت خودایمنی (اتوایمیون) دارند که سیستم ایمنی بدن به جای حمله به سلولهای بیگانه، به سلول های خودی حمله کرده و آنها را تخریب و بدین وسیله ایجاد بیماری می کند.

 به گفته وی از جمله این بیماری ها می توان به لوپوس،روماتیسم مفصلی، شوگرن، اسکلرودرما، بهجت، اسپوندیلیت انکیلوزان  و... اشاره کرد.

این فوق تخصص روماتولوژی بیان کرد: اگرچه شایع ترین علت این بیماریها التهاب و ورم در مفاصل است اما این التهاب می تواند دیگر بافت ها از قبیل ساختمان های اطراف مفصل، عضلات، چشم، احشای داخلی مانند ریه، کلیه و حتی دستگاه گوارش را درگیر کند.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر روماتولوژی به تشخیص و درمان برخی بیماریهای غیرالتهابی مانند  استئوآرتریت (سابیدگی مفصل)، استئوپروز(پوکی استخوان) و دردهای پراکنده و مکانیکی در سیستم عضلانی اسکلتی می پردازد.
تاریخ:
1399/02/13
تعداد بازدید:
2937
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal