۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن
برگزاري نخستين آزمون "آمادگي آسكي osce"
برگزاري نخستين آزمون "آمادگي آسكي osce" براي بالا بردن توانايي دانشجويان پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي جهرم
اصولا در ارزيابي دانشجويان پزشكي بررسي چند بعد از توانمندي مد نظر است، مانند دانش، نگرش و مهارت، در همين راستا براي دانشجويان پزشكي آزمون صلاحيت باليني كشوري به شكل آسكي برگزار مي شود تا اين اطمينان حاصل گردد كه دانشجويان به توانمندي هاي لازم رسيده اند.
اصولا در ارزيابي دانشجويان پزشكي بررسي چند بعد از توانمندي مد نظر است، مانند دانش، نگرش و مهارت، در همين راستا براي دانشجويان پزشكي آزمون صلاحيت باليني كشوري به شكل آسكي برگزار مي شود تا اين اطمينان حاصل گردد كه دانشجويان به توانمندي هاي لازم رسيده اند.

 نبود تجربه شركت در آزمون صلاحيت باليني كشوري، نگراني و دغدغه هايي براي دانشجويان پزشكي و همين طور دانشگاه ايجاد كرده است كه مركز مطالعات و توسعه دانشگاه براي اولين بار با برنامه ريزي و طراحي "آزمون آسكي آمادگي" فرصتي براي كسب تجربه براي دانشجويان پزشكي فراهم آورد تا دانشجويان بتوانند با اطمينان و  توانمندي بيشتر در آزمون صلاحيت باليني كشوري شركت كنند.

 دكتر صديقه نجفي، مدير مركز مطالعات و توسعه دانشگاه اظهار داشت: آسكي "osce" مخفف، objective structured clinical examination يك نوع آزمون باليني ساختارمند عيني است و در يك شرايط شبيه سازي شده براي توانمندسازي دانشجويان برگزار مي شود.

 وي بيان كرد: آزمون آسكي داراي چندين ايستگاه است كه در هر ايستگاه از داوطلب خواسته مي شود يك وظيفه يا عمل معين مانند گرفتن شرح حال و يا معاينه فيزيكي مثلا گوش يا چشم يا سمع صداي ريه و غيره بر روي بيمارنما، مولاژ و مانكن انجام دهد و در هر ايستگاه، با استفاده از چك ليست استاندارد توسط ارزيابان نمره گذاري انجام مي شود.

 به گفته مدير مركز مطالعات و توسعه دانشگاه، از دغدغه ها و نگراني دانشجويان پزشكي شركت در آزمون صلاحيت باليني كشوري است كه به در خواست و نياز دانشجويان براي نخستين بار آزمون "آمادگي آسكي osce" در محيطي شبيه سازي شده در مركز مهارت هاي باليني "skill lab" دانشگاه برگزار شد.

 وي گفت: در آزمون هاي آمادگي آسكي، دانشجوي پزشكي مي تواند با قرار گيري در محيطي شبيه سازي شده اين مهارت را كسب كند و سپس در محيط واقعي چون بيمارستان، درمانگاه  بطور صحيح و بدون اشكال براي بيماران پروسيجري انجام دهند.

 مدير مركز مطالعات و توسعه دانشگاه با اشاره به بالا بردن سطح علمي دانشجويان دانشگاه گفت: براي افزايش سطح علمي دانشجويان نقش اساتيد دانشگاه و روش هاي تدريس بكار گرفته شده اهميت شايان دارد. به همين جهت مركز مطالعات و توسعه دانشگاه با انجام  نياز سنجي از اساتيد، براي اولين بار كارگاه هاي توانمند سازي در قالب دوره مهارت آموزي اساتيد طراحي و اجرا كرد.

 وي در ادامه گفت: كارگاه هاي روش هاي تدريس فعال در قالب دوره ترينينگ مبتني بر مدل كلاس"وارونه" با همكاري 14 استاد باليني دانشگاه برگزار شد.

 به گفته ي وي در اين دوره مهارت آموزي اساتيد، چهار روش تدريس، يادگيري مبتني بر حل مسئله problem based learning، يادگيري در تيم Team based learning، كلاس وارونه Flipped classroom و سخنراني تعاملي Intractive Lecture اجرا شده است.

 مدير مركز مطالعات و توسعه دانشگاه در توضيح معناي روش كلاس وارونه گفت : روش كلاس وارونه يك استراتژي آموزشي و نوعي از يادگيري تركيبي است كه بر خلاف آموزشي سنتي، شروع آموزش و يادگيري قبل از كلاس آغاز مي شود.

وي در ادامه بيان كرد: بدين صورت كه بخشي از مواد آموزشي قبل از كلاس به شكل اِسلايد و صوت در اختيار اساتيد قرار مي گيرد و در كلاس درس وارونه مباحث در قالب كار گروهي و به صورت عميق تر با مشاركت افراد بحث و بررسي مي شود. البته در ابتداي كلاس درس وارونه به منظور بررسي يادگيري، قبل از كلاس آزمون گرفته مي شود.

 وي گفت : در كارگاه مهارت آموزي از اساتيد داوطلب خواسته مي شود،  يكي از مباحثي را كه در كلاس براي دانشجويان خود ارائه مي كنند در برابر همتايان خود اجرا نمايند. اين روش فرصتي براي اساتيد ايجاد مي كند تاروش تدريسشان توسط همتايان مشاهده و بازخورده سازنده ارائه شود.

 كارگاه هاي مهارت آموزي اساتيد از مهر ماه سال 96 آغاز شده است و تا اواسط اسفند ماه 96 ادامه دارد.

  از فعاليت هاي ديگر مركز مطالعات و توسعه دانشگاه جهت ارتقاء علمي دانشجويان و ايجاد فرصت آمادگي در آزمون هاي المپياد دانشگاهي و كشوري برگزاري كلاس هاي آمادگي و تخصصي دهمين المپياد علمي در حيطه هاي آموزش پزشكي، مديريت در نظام سلامت، استدلال باليني، تفكر علمي در علوم پايه و فلسفه پزشكي است.
تاریخ:
1396/12/13
تعداد بازدید:
156
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal