۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ آبان
گفتگو
كسب مقام اول در جشنواره هنري به مناسبت سالگرد تاسيس شبكه جهاني(usern) توسط دانشجوي پزشكي دانشگاه
امير حسين پروين دانشجوي پزشكي دانشگاه مقام اول كاريكاتور در جشنواره هنري به مناسبت سالگرد تاسيس شبكه جهاني آموزش و پژوهش علمي(usern) از آن خود كرد.
امير حسين پروين دانشجوي پزشكي دانشگاه مقام اول كاريكاتور در جشنواره هنري به مناسبت سالگرد تاسيس شبكه جهاني آموزش و پژوهش علمي (usern) از آن خود كرد.
 
اميرحسين پروين متولد 1374 ازشهرستان داراب و دانشجوي ترم آخر پزشكي دانشگاه است.

او در گفتگو با روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي جهرم (وبدا) از موفقيتش و چگونگي شركت در جشنواره هنري (usern) مي گويد: اول از هر چيز لطف خدا شامل حال من شده است واينكه در سال گذشته درهشتمين جشنواره فرهنگي وزارت بهداشت شركت كردم و در بخش كاريكاتور عضو 10 نفر اول شدم و در شهريور ماه سال 95 در هجدهمين كنگره علمي ساليانه دانشجويان پزشكي كه به ميزباني استان قزوين بود شركت نمودم. موضوع جشنواره سرطان بود و مقام اول در كاريكاتور را كسب كردم .اين شد كه آشنايي كافي را با جشنواره ها را د اشته باشم و خودم را براي هر جشنواره آماده كنم. در حال حاضر تمام تلاشم اين است كه به ياري خدا مقام اول در جشنواره بين المللي سي مرغ وزارت بهداشت در بخش كاريكاتور بدست آورم چون اين جشنواره براي من بسيارمهم وارزشمند است.

امير حسين پروين از شبكه ي جهاني آموزش و پژوهش علمي (usern) مي گويد: نام كامل آن Universal Scientific Education and Research Network مي باشد. اين شبكه با هدف گسترش آموزش و پژوهش علمي، اخلاق محور و بشر دوستانه است و در نهايت پيشرفت علم براي اهداف غيرنظامي و مصالح عمومي در تمام 21 رشته علمي در دنيا ايجاد شده است. اجراي پروژه هاي علمي بين المللي، بين‌رشته‌اي و ايجاد بستري براي ارتباط بهتر ميان پژوهشگران جوان و دانشمندان مجرب در تمام دنيا از برنامه هاي پيش روي اين شبكه است.

شبكه  جهاني آموزش و پژوهش علمي(usern) پنج هزار نفر عضو دارد و دكتر نيما رضايي عضو هيئت علمي گروه ايمونولوژي و مدير بيمارستان اطفال دانشگاه علوم پزشكي تهران ابداع گر اين شبكه بوده و با هدف برداشتن مرزها درعلم ،هنر و صنعت در جهان دست به فعاليت زده است. 14 دانشمند كه داراي جايزه نوبل و اِول هستند و جزء يك درصد برترين دانشمندان جهان هستند در اين شبكه حضور دارند و 64 كشور جهان عضو شبكه جهاني (usern) مي باشند.


او از هنر كاريكاتور و معناي اصلي آن در جشنواره ها مي گويد و بيان مي كند: در جامعه ما كاريكاتور به عنوان طراحي طنز چهره و بزرگ نمايي اعضاي صورت كه خنده آور باشد مي شناسند. در حالي كه اين چنين نيست و درجشنواره، كاريكاتور را با نام كارتون مي شناسند. نقاشي است با دسته بندي مختلف با رويكرد هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي . بيشتر جشنواره ها كارتون هاي را قبول مي كنند كه موضوعي را نقد و مفهومي را به دنبال داشته باشد. منظور از مفهوم اين است كه طوري نقاشي كني كه حتي افرادي كه زبان و فرهنگ تو را نمي دانند با آن نقاشي و كارتون متوجه آن مفهوم شوند.

امير حسين پروين مي گويد: قبل از شركت در جشنواره هنري شبكه جهاني (usern) طراحي و كاريكاتور را به صورت جدي دنبال مي كردم و طراحي و نقاشي هايم در شبكه اجتماعي اينستاگرام (instagram) با دوستانم به اشتراك مي گذاشتم تحسين و تشويق آنان بسيار بر روحيه و انگيزه من تاثير داشت. نقاشان و كاريكاتوريست هاي خارجي و خود آموخته زيادي در اينستا دنبال كردم و طراحي هاي زيبا و متفاوتي را از آنان ديدم اين امر مرا ترغيب كرد كه در دو رشته طراحي وكاريكاتور در جشنواره هنري(usern) شركت كنم. اما در بخش كاريكاتور موفق به كسب مقام شدم. دليل اينكه طراحي من در جشنواره رد شد اين بود كه معيار داوران با طراحي هايي كه من در شبكه اينستاگرام از ديگر طراحان خارجي ديده بودم متفاوت بود و سبكي كه انتخاب كرده بودم عوام پسند شناخته مي شد.

اين دانشجوي پزشكي از علاقه اش به كاريكاتور و اينكه طراحي را از بچگي دنبال مي كرده است مي گويد: 2 سال است كه كاريكاتور را به صورت حرفه اي دنبال مي كنم . علاقه ام از شركت در جشنواره فرهنگي وزارت بهداشت آغاز شد. شركت در كارگاه هاي مختلف و همين طور كارگاه سعيد صادقي عضو خانه كاريكاتورايران و انجمن كاريكاتورحوزه هنري فارس موجب شد كه اين رشته را بصورت جدي ادامه دهم و متوجه استعدادم در كاريكاتورشوم.


سرش را تكان مي دهد و با لبخند خاطراتش را ورق مي زند به طراحي و نقاشي هاي يواشكي كه در دوران كودكي و نوجواني داشته است و مي گويد: پدر و مادرم مخالف بودند كه وقتم را صرف نقاشي و طراحي كنم. هميشه پدرم مي گفت درس واجب تر ازنقاشي است اما من نمي توانستم دست از علاقه ام بكشم و با وجودي كه دانش آموز درس خواني  بودم پنهاني و به دور از چشم والدينم نقاشي مي كشيدم. هرگز طراحي و نقاشي هاي يواشكي و پنهاني ام را فراموش نمي كنم. آن نقاشي هاي دزدكي لحظه هاي شيرين و دوست داشتني در زندگي ام شد. من هيچ وقت در طراحي معلمي نداشتم و علاقه ام باعث مي شد دست از نقاشي نكشم.

به گفته امير حسين پروين زماني كه نقاشي و كاريكاتوردر مسير واقعي خودش قرار گيرد و بتواند موضوع هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي را به نقد بكشد و درد اجتماع را بيان كند كار عبث و بيهوده اي نبوده و نمي توان اين هنر را به ديد يك سرگرمي نگاه كرد.

او ايده و خلاق بودن را در هنر كاريكاتور بسيار مهم مي داند و مي گويد: علاقمندان اين رشته بايد با ايده بسيار تازه پا به اين عرصه بگذارند و خلاقانه اين رشته را دنبال كنند. سبك اجرا و تكنيك حرف اول در كاريكاتور مي زند.

اين كاريكاتوريست مي گويد: خوشحال هستم كه به جز پزشك شدن و به دست آوردن توانايي در اين رشته خداوند استعدادي به من داده است كه بتوانم با نقاشي و به تصوير كشيدن موضوع هاي مختلف، درجامعه و فرهنگ حرفي براي گفتن داشته باشم.

او در آخر از خواهرش بسيار تشكر مي كند كه هميشه از او حمايت و پشتيباني كرده است.
 
 
 
 
تاریخ:
1396/10/12
تعداد بازدید:
154
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal