۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
همه چيز در مورد آرتروز/ بيشترين آرتروز در مفصل زانو رخ مي دهد
شايعترين آرتروز، آرتروز مفصل زانو است. بعد از مفصل زانو، آرتروز در مفصل لگن يا هيپ، ستون فقرات، انگشتان دست و شست پا اتفاق مي افتد.

آرتروز به معناي ساييدگي مفصل و تخريب سطح مفصلي و به دنبال آن تغيير شكل، درد و محدوديت حركت در مفصل است.در آرتروز غضروف مفصل بتدريج نازك شده و از بين ميرود. استخوان اضافه در اطراف سطح مفصل بوجود ميايد
بعد از مدتي در اطراف استخوان دو طرف مفصل استخوان هاي اضافه ساخته مي شود كه به آنها استئوفيت Osteophytis مي گويند.

دكتر قهرمان بمانا متخصص توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار داشت: بيماري آرتروز، بيماري‌ست كه معمولا در افراد بالاي 50 سال ديده مي شود. آرتروز 2 نوع اوليه و ثانويه دارد، نوع اوليه آن با افزايش سن بروز مي كند و تقريبا اكثر افراد به هر نحوي با شدت و درجات متفاوت به آن مبتلا مي شوند. نوع دوم آرتروز، به دنبال ضربه و آسيب به مفاصل رخ مي دهد.

وي بيان كرد: مهم ترين مفاصل در بدن كه دچار آرتروز مي شوند مفاصل زانو، لگن، ستون فقرات و انگشتان دست است. معمولا اين بيماري در مچ پا و دست و آرنج كمتر اتفاق مي افتد مگر آنكه تحت ضربه هاي متعدد قرار بگيريد.

در ادامه افزود: بيشترين آرتروز در مفصل زانو رخ مي دهد به اين دليل كه در مفصل زانو دو استخوان ساق و ران روي هم قرار مي گيرند كه اين دو استخوان سطح صافي دارند و راه رفتن را كنترل مي كنند. مفصل زانو مفصلي است كه نياز به حمايت عضلات و بافت هاي نگهدارنده اطراف دارد.

به گفته وي آسيب به رباط ها، مينيسك، عضلات و همچنين استخوان كشكك تاثيري مستقيمي در بروز آرتروز زانو  دارد.

دكتر بمانا با بيان اين مطلب كه آرتروز  زانو اوليه  بيشتر در خانم ها ديده مي شود گفت:   آرتروز مفصل زانو اوليه از 45 تا 50 سالگي به بالا اتفاق مي افتد و در آن عملا تخريب غضروف مفصلي رخ مي دهد. آرتروز ثانويه يا به علت آسيب ها و ضرباتي است كه به زانو وارد مي شود. مانند پارگي مينيسك در فوتباليست ها، زانو را مستعد آرتروز مي كند و يا اختلالات مادرزادي مثل انحراف در زانو مانند پاي پرانتزي و قرار گرفتن استخوان كشكك در جاي نامناسب و همچنين ابتلا به آرتريت روماتوئيد (روماتيسم) و درگيري سيستم ايمني كه غضروف داخل مفصل را تخريب مي كند.

اين متخصص مهم ترين علامت آرتروز را درد و خشكي مفاصل دانست و گفت: از ديگر علامت هاي شايع اين بيماري، محدوديت در حركت است كه بيشتر در مفصل زانو مشاهده مي شود. اگر آرتروز زانو به وقوع پيوست با انجام روش هايي مثل كاهش وزن و رعايت اصول صحيح فعاليت هاي روزمره زندگي مي توان اثرات سوء آرتروز را كاهش داد.

به گفته وي فعاليت بيش از اندازه در سطوح ناهموار مانند سربالايي و سر پاييني و همچنين تردد زياد از پله ها از جمله عواملي است كه آرتروز فرد را شدت مي بخشد.

وي شايعترين محل دردهاي آرتروز مفصل زانو را بيشتر در داخل زانو يا زير كشكك دانست و افزود: چون داخل زانو منطقه اي است كه وزن را منتقل مي كند به ساق پا و اين مساله فشار به سمت داخلي زانو وارد مي كند.

به گفته وي، آرتروز در گردن، كمر و ستون فقرات گاها خود را به شكل تنگي كانال كمر يا گردن نشان مي دهد و ريشه هاي عصبي گردن، كمر، پاها و دست ها را درگير مي كند كه در اين حالت وضعيت بيمار خطرناك مي شود چرا كه ممكن است محدوديت حركتي در راه رفتن ايجاد كند.

وي افزود:  بلند كردن اجسام سنگين يا خم و راست شدن زياد در ابتلاي افراد به تنگي كانال ستون فقرات و آرتروز گردن و كمر نقش دارد.

اين متخصص طب فيزيكي و توان بخشي ادامه داد: بستگي به نوع آرتروز درمان نيز متفاوت است، برخي از آرتروز هاي اوليه در صورت مراعات قابل درمان هستند. اين عارضه اگر از نوع شديدش نباشد با استراحت دادن به مفصل، مصرف داروهاي موضعي، انجام روش هاي غير دارويي شامل فيزيوتراپي ها و ورزش ها كه پزشك تجويز مي كند، مي توان وضعيت را به خوبي كنترل كرد.

 دكتر بمانا خاطرنشان كرد: با ورزش‌هاي مناسب و تغذيه صحيح و اصولي، كاهش وزن و كمتر كار كشيدن از مفاصل مي‌توان از شدت آرتروز جلوگيري كرد.

وي  استفاده از وسايل كمكي مانند كفش هاي مناسب، انواع مچ بند و زانوبندها و كمربندهاي طبي را كمكي براي برخي بيماران  دانست.

او افزود: در مراحلي كه شدت بيماري بالاتر است از روش‌هاي تزريقي داخل مفصل نيز استفاده مي‌شود كه اين روش انواع مختلف دارد و بر اساس نياز بيمار و تجويز پزشك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در نهايت كه آرتروز بسيار پيشرفته و مانعي در برابر فعاليت فرد باشد يا انحراف مفصل ايجاد كند، مي‌توان براي بيمار عمل جراحي انجام داد. اين عمل جراحي بصورت تعويض مفصل زانو است.

وي عنوان كرد: مسائل ژنتيكي و نوع فعاليت ها، استفاده زياد از پله ها، وزن زياد و... مهم ترين علل شيوع بالاي آرتروز زانو در ايران است.

 


تاریخ:
1398/05/30
تعداد بازدید:
411
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal