۱۳۹۸ جمعه ۲ اسفند
دارو و غذا
لاغرشدن با دارو ها و مكمل هاي لاغري ؛آري يا نه!
امروزه مصرف محصولات لاغري در كشورمان بسيار افزايش يافته است در حاليكه اكثر افراد مصرف كننده، از عوارض و خطرات اين قرص ها آگاه نيستند.
امروزه مصرف محصولات لاغري در كشورمان بسيار افزايش يافته است در حاليكه اكثر افراد مصرف كننده، از عوارض و خطرات اين قرص ها آگاه نيستند.

دكتر ابوالفضل نيكوسيربا اشاره به افزايش نسبي چاقي و اضافه وزن در بين افراد  و سنين مختلف گفت: امروزه راهكارهاي زيادي براي كم كردن وزن پيش روي افراد وجود دارد، و عده زيادي كه دچار اضافه وزن هستند تمايل دارند به راحت ترين شيوه ي ممكن با استفاده از داروها و محصولات لاغري وزن خود را كم كنند.

معاون غذا و داروي دانشگاه افزود: يكي از محصولات پرطرفدار لاغري، پودرهاي لاغري و فيبرداراست. مصرف روزانه دو تا سه ليوان از محلول اين پودر با آب، سبب حجيم شدن معده و در نتيجه كاهش اشتهاي افراد مي گردد. از طرف ديگر به علت خاصيت ملين بودن فيبر، حجم مدفوع را افزايش داده و در نتيجه آب بدن را كاهش مي دهد و در صورت مصرف طولاني مدت اين پودرها موجب دفع املاح، ويتامين هاي بدن و اختلال در سيستم گوارش بدن مي گردد.

دكتر نيكوسير يكي ديگر از محصولات پرطرفدار لاغري را داروهاي گياهي برشمرد و گفت: بسياري  ازمحصولات گياهي مجوزدار كه در داروخانه ها جهت درمان افزايش وزن به فروش مي رسنددر صورتي كه زير نظر پزشك و همراه با رژيم غذايي مصرف شوند ميتوانند روند لاغري را تسريع كنند.

 وي اظهار داشت: داروهاي گياهي هرچند بي عارضه نيستند اما به نظر مي رسد كم عارضه تر از داروهاي شيميايي مشابه باشند. در كپسول‌هاي لاغري غير مجاز و دست ساز  كه ممكن است در اماكني نظير عطاري ها به فروش برسد بيشتر از قرص‌هايي كه خاصيت ملين دارند و ضد يبوست هستند استفاده مي‌كنند كه اين مواد فقط خاصيت ملين داشته و ارتباطي با چربي‌سوزي ندارند و گاهاً هم از قرص‌هاي فروزمايد و ساير داروهاي مُدر كه باعث افزايش ادرار و دفع آب بدن مي‌شود استفاده مي‌كنند كه اين مواد ارتباطي با چربي‌سوزي ندارند.لذا به هيچ عنوان بدون نظر پزشك يا مشاوره تغذيه  داروهاي گياهي يا محصولات لاغري يا تبليغاتي نظير( صددرصد گياهي و بدون عارضه)مصرف ننماييد.

دكتر نيكوسير توصيه كرد: متقاضيان كاهش وزن بايد از داروهايي  مختلفي مثل مت فرمين كه كاربرد درماني ديگري دارند و  گاهي اوقات به اشتباه، به عنوان داروي لاغري استفاده مي شود دوري كنند. چرا كه عوارض خاص خود را در مصرف كننده به جاي مي گذارند.

افروز جعفرنيا، در ادامه افزود: شمار بسياري از داروها كه به طور غيرقانوني در بازار براي كم كردن وزن وجود دارند، مورد تائيد وزارت بهداشت نيستند ، تركيبات سازنده آنها معلوم نيست و داراي عوارض بسيارخطرناك مي باشند.

 وي گفت: قرصهاي لاغري غير استاندارد در صورتي كه بدون تجويز پزشك مصرف شود سيستم سمپاتيك بدن را فعال ميكند كه در اثر آن ضربان قلب و فشار خون به طرز ناگهاني افزايش پيدا ميكندو همين مسئله باعث آسيب جدي به قلب و رگهاي شرياني ميشود.برخي ديگر از اين محصولات حاوي موادي نظير آمفتامين ها (شيشه)مي باشند كه عوارض بسيار خطرناكي را در مصرف كننده ايجاد مي كنند.

جعفرنيا در خصوص منع  كامل استفاده از قرص هاي لاغري گفت: تصميم درباره مصرف قرص‌ هاي لاغري حتي با داشتن آگاهي از احتمال خطرات استفاده از آن كار سختي است اما در عين حال به دليل اين كه امروزه بسياري از اين محصولات داراي تاثير و خطرات احتمالي هستند به معني اين كه هيچ‌كس نبايد از آن‌ها استفاده كند، نيست. تشخيص نوع قرص و ميزان استفاده آن به عهده متخصص تغذيه است كه بعد از معاينه كامل فرد صورت مي‌گيرد.

مسوول اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل هاي دانشگاه گفت:  متخصصان در اين زمينه هشدار مي‌دهند كه مصرف خودسرانه اين قرص‌ها به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود و مصرف آنها بايد زير نظر يك متخصص صورت گيرد.

جعفرنيا درباره رعايت بايدها و نبايدهاي لاغر شدن بيان كرد: براي لاغر شدن به اراده خوب، رژيم غذايي مناسب و ورزش منظم احتياج داريد. درصورتي كه استفاده از هرنوع دارويي لازم بود، آن دارو فقط بايد با دستور پزشك تهيه و مصرف شود. هرگز تحت تاثير تبليغات وسوسه كننده رسانه ها و شبكه هاي مختلف قرار نگيرد.

وي گفت:  از خريد و مصرف داروهايي كه اطرافيانتان آن را پيشنهاد مي كنند، جدا پرهيز كنيد زيرا ممكن است مكانيسم بدن شما با آن ها فرق داشته باشد و آن دارو هيچ كمكي به شما نكند.

گزارش زهرا كوهمال

تاریخ:
1398/05/23
تعداد بازدید:
151
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal