۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
كلينيك ديابت
گام هاي كنترل و درمان ديابت در كلينيك ديابت دانشگاه علوم پزشكي جهرم
ديابت، بيماري است كه درمان موثري ندارد و بايد با رعايت اصول تغذيه و الگوي زندگي سالم آن را كنترل كرد. "پيشگيري و كنترل "حرف اول را در درمان ديابت مي زند. پايش مستمر قند خون، تحرك كافي، ترك دخانيات و مصرف به هنگام داروهاي تجويزي از راه هاي كنترل اين بيماري است.
ديابت، بيماري است كه درمان موثري ندارد و بايد با رعايت اصول تغذيه و الگوي زندگي سالم آن را كنترل كرد. "پيشگيري و كنترل "حرف اول را در درمان ديابت مي زند. پايش مستمر قند خون، تحرك كافي، ترك دخانيات و مصرف به هنگام داروهاي تجويزي از راه هاي كنترل اين بيماري است.

با گذشت يك سال از راه اندازي كلينيك ديابت، دانشگاه علوم پزشكي جهرم تلاش كرده است راه هاي كنترل و درمان اين بيماري كه يكي از چالش‌هاي اساسي حوزه سلامت است را در اختيار مردم قرار دهد. مردم مي توانند با مراجعه به كلينيك ديابت واقع در درمانگاه امام رضا(ع) ديابت خود را كنترل و درمان كنند.


مدير درمانگاه امام رضا (ع) مي گويد: در راستا ي كمك به درمان ديابت اقدامات اساسي مانند ارتقاي ميزان دانش در كنترل ديابت، برگزاري كلاس هاي آموزشي و غربالگري در كلينيك ديابت انجام مي شود.

شبنم زرافشار اظهار مي دارد: آموزش يكي از اركان اصلي در پيشگيري و كنترل ديابت است كه كلينيك ديابت جهرم با برگزاري كلاس هاي آموزشي رايگان در چگونگي نحوه مصرف داروهايي مانند انسولين، آموزش تغذيه به بيماران، مراقبت از زخم پا، انجام حركات ورزشي مفيد به بيمار و وابستگان آنها خدمات ارائه مي دهد.

وي درباره اهداف كلينيك بيان مي كند: شناخت ديابت و عوارض آن، پيشگيري، راه هاي درماني، سبك زندگي سالم و تغذيه سالم از اهدافي است كه در اين كلينيك به آن پرداخته مي شود.

به گفته ي مدير درمانگاه امام رضا(ع) كادر كلينيك ديابت مشتمل بر فوق تخصص غدد، متخصص داخلي و كارشناس پرستاري است كه بر اساس نوع ديابت و اينكه بيمار در چه سطحي (سطح يك، دو يا سه ) است خدمات و آموزش مورد نياز داده مي شود.

وي با اشاره به سطح بندي بيماران در اين كلينيك مي گويد: در كلينيك ديابت بيماران در سه سطح ارزيابي مي شوند. سطح يك، شامل بيماراني مي شود كه داراي قند خون و در مراحل اوليه بيماري هستند و بيماري توسط پزشك خانواده كنترل مي شود. سطح دو بيماراني هستند كه ديابت آنها توسط داروهاي مصرفي خوراكي كنترل و به متخصصين داخلي ارجاع مي شوند و سطح سه شامل بيماراني است كه جهت كنترل ديابت انسولين دريافت مي كنند و قند آنها كنترل نشده و يا داراي زخم هاي ديابتي هستند.

وي مي افزايد: كلينيك ديابت با متخصصين ارتوپدي، توانبخشي،داخلي، قلب وعروق، كليه ومجاري ادراري، چشم و فوق تخصص قرنيه و نفرولوژي و روانپزشك ارتباط تنگاتنگ دارد.

به گفته وي چك كردن قند خون بيماران، اندازه گيري وزن، گرفتن فشار خون، مشاوره تغذيه و ورزش درماني از ديگر خدمات اين كلينيك است.
تاریخ:
1396/12/13
تعداد بازدید:
80
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal