۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن
ترياژ چيست?
در هنگام ورود به بيمارستان چه كار كنيم كه با كمترين زمان بهترين خدمات را دريافت كنيم?
قطعا هر يك از ما هنگام ورود به بيمارستان چشممان به قسمتي بنام ترياژ خورده است و يا به اين قسمت مراجعه كرده ايم. حال سوال اين است كه ترياژ چيست و چه خدماتي در آن به بيماران داده مي شود?
قطعا هر يك از ما هنگام ورود به بيمارستان چشممان به قسمتي بنام ترياژ خورده است و يا به اين قسمت مراجعه كرده ايم. حال سوال اين است كه ترياژ چيست و چه خدماتي در آن به بيماران داده مي شود?

در ورودي هر بخش اورژانس واحدي بنام ترياژ است كه وظيفه اولويت بندي بيماران مراجعه كننده بر اساس وخامت و نوع بيماري را دارد.

تمامي بيماراني كه بوسيله آمبولانس و يا با پاي خود به بيمارستان مراجعه مي كنند براي اجراي روند صحيح درمان مي بايست ابتدا به واحد ترياژ مراجعه كنند.

پرستار دوره ديده ترياژ در كمترين زمان ممكن با مشاهده و در صورت نياز با معاينه بيمار ، سطح وخامت بيماري را بر اساس اصول علمي پزشكي در پنج سطح مختلف دسته بندي مي كند كه به زبان ساده به شرح زير است:

سطح يك ترياژ:

شامل بيماراني است كه غالبا فاقد علائم حياتي و دچار شرايط تهديد كننده حيات هستند مانند، ايست قلبي تنفسي، كاهش سطح هوشياري بر اساس تصادف، غرق شدگي و خفگي.

اين بيماران بلافاصله و بدون فوت وقت به اتاق احياء قلبي، مغزي و ريوي انتقال داده مي شوند و پزشك متخصص طب اورژانس بر بالين بيمار حاضر مي شود و درمان وي از همان لحظه اول آغاز مي شود.

سطح 2 ترياژ:

شامل بيماراني مي شود كه اصطلاحا به آنان بيماران پرخطر گفته مي شود كه در عرض ده دقيقه پزشك متخصص طب اورژانس بيمار را ويزيت مي كند و بسته به نوع بيماري روند درمان به تنهايي و يا با كمك گرفتن از ساير متخصصين گروه هاي مختلف پزشكي شروع مي شود.

بيماراني كه دچار مشكل تنفسي مثل حمله حاد آسم، سكته مغزي، سكته قلبي، خونريزي هاي شديد، ضربه شديد به سر و سوختگي هاي درجه دو به بالا جزء اين سطح از ترياژ اولويت بندي مي شود.

سطح 3 ترياژ:

اغلب بيماران مراجعه كننده به بيمارستان جزء اين سطح مي باشند كه در مدت زمان كمتر از يك ساعت توسط پزشك اتفاقات و متخصص طب اورژانس ويزيت و معاينه مي گردند.

به عنوان مثال بيماراني كه دچار بيماري هاي گوارشي نظير اسهال و يا مراجعه كنندگاني كه نامه بستري از متخصصين دارند در اين سطح قرار مي گيرند. در مدت زمان حضور اين بيماران، پرستار ترياژ وضعيت بيماران را تحت نظر خواهد داشت.

سطح چهار ترياژ:

اين سطح شامل بيماراني است كه به هيچ وجه علائم تهديد كننده حيات و وخامت بيماري ندارند و توسط پزشك اتفاقات، بسته به شلوغي و تعداد مراجعين در كمتر از دو ساعت ويزيت مي شوند. اين بيماران در سالن انتظار ترياژ منتظر ويزيت پزشك خواهند بود.

چند مورد شايع از بيماران سطح چهار ترياژ:

بيماراني كه دچار بريدگي يكي از اعضاي بدن شده اند و احتياج به بخيه و پاسمان دارند.(اين بيماران توسط پرستار ترياژ معاينه مي شوند و در صورت وجود خونريزي فعال، زخم بيمار پانسمان و تا ادامه روند درمان بر اساس سطح ترياژ پيگيري مي شود.)

بيماراني كه دچار سرماخوردگي، تب و بدن درد خفيف هستند و جهت گرفتن عكس راديولوژي، چك كردن قند خون، نوشتن نسخه سونوگرافي و غيره مراجعه كرده اند.

سطح پنج ترياژ:

اين سطح شامل بيمارني مي شود كه جهت تجديد نسخه، پانسمان و بازديد ساده زخم، آتل گيري، نوشتن آزمايش در دفترچه و غيره مراجعه نموده اند.

مدت زمان ارائه خدمات به اين بيماران در كمتر از چهارساعت خواهد بود.

به صورت خلاصه:

سطح يك ترياژ: ويزيت بيمار بلافاصله توسط پزشك و بدون فوت وقت انجام مي شود.

سطح دو ترياژ: ويزيت بيمار در عرض ده دقيقه توسط پزشك صورت مي گيرد.

سطح سه ترياز: ويزيت بيمار در عرض يك ساعت توسط پزشك انجام مي شود.

سطح چهار ترياژ: ويزيت بيمار در عرض دوساعت پس از ورود بيمار توسط پزشك انجام مي شود.

سطح پنج ترياژ: ويزيت بيمار در عرض چهارساعت پس از ورود بيمار توسط پزشك صورت مي گيرد.

حسن عسكري، مسئول بخش اورژانس مركز آموزشي درماني استاد مطهري
تاریخ:
1396/12/02
تعداد بازدید:
184
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal