۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن
سلامت
چگونه والدين كوليك يا دل درد نوزاد خود را آرام كنند؟
كوليك معمولا با قانون «سه» تشخيص داده مي شود. گريه بيش از سه ساعت در روز، حداقل سه روز در هفته و مدت بيش از سه هفته است.
كوليك معمولا با قانون «سه» تشخيص داده مي شود. گريه بيش از سه ساعت در روز، حداقل سه روز در هفته و مدت بيش از سه هفته است.

گريه در كوليك اغلب به صورت حمله اي و همراه با بالا بردن پاها و دفع گاز شكم است و اغلب در بعد از ظهر و غروب كه به اصطلاح به آن غروبي ها مي گويند رخ مي دهد.

ميزان ابتلا به كوليك در شيرخواران 5 تا 19 درصد است و در دختر و پسر برابر مي باشد.

نكته مهم اين است كه معاينه فيزيكي شيرخواران دچار كوليك كاملا طبيعي است و پزشك قبل از تشخيص نهايي، بايد شيرخوار را از نظر علت هاي ارگانيكي كه باعث گريه بيش از حد مي شود به طور كامل مورد معاينه قرار دهد.

كنترل كوليك

كنترل كوليك با آموزش و اطمينان بخشي به والدين آغاز مي شود. اطلاع از الگوي زماني كوليك، كاهش ميانگين مدت گريه از شش هفتگي و تقليل آن در 12 ماهگي، مي تواند به والدين آرامش دهد.

نبايد به والدين گفته شود كه كوليك تا سه ماهگي رفع مي گردد چون در 15 درصد موارد تا بعد از سه ماهگي همچنان گريه شديد ادامه دارد.

روش هاي آرام كردن شير خوار

صدا يا ترانه هاي آرام بخش، قنداق كردن، تكان دادن موزون و آرام، راه رفتن، لرزاندن و حركت ملايم مانند اتومبيل سواري به آرام كردن شيرخوار دچار كوليك كمك مي كند. با توجه به گزارش هاي داده شده خانواده ها هرگز نبايد از روش هاي آرام كردن خطرناك مثل تكان دادن شديد و گذاشتن شيرخوار روي لباس شويي در حال لرزش استفاده كنند.

در بيشتر مواقع تغيير رژيم غذايي در كاهش كوليك تاثير ندارد اما مادر مي تواند لبنيات را از رژيم غذايي خود حذف نمايد.

كوليك نوزادان عوارض نامطلوب دراز مدت ندارد و تاثير سوء بر سلامت رواني مادر ايجاد نمي كند. هنگامي كه كوليك بر طرف مي شود ناراحتي مادرنيز بهبود مي يابد.

دكتر سارا متين متخصص اطفال و نوزادان و استاديار تمام وقت دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1396/11/10
تعداد بازدید:
152
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal