۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن
آموزش،سلامت
رفلاكس معده و درمان آن
اگر شما دائما احساس سوزش در قفسه سينه و گلوي خود داريد، احتمالا به رفلاكس معده دچار شده ايد. عارضه اي كه در اصطلاح عاميانه به «ترش كردن» معروف است. اين سوزش پس از خوردن غذا و يا در ساعات پيش از خواب تشديد مي شود. در اين حالت اسيد معده به مري بازمي گردد و سبب احساس سوزش مي شود، كه در اصطلاح به آن رفلاكس معده و يا بازگشت اسيد مي گويند.
اگر شما دائما احساس سوزش در قفسه سينه و گلوي خود داريد، احتمالا به رفلاكس معده دچار شده ايد. عارضه اي كه در اصطلاح عاميانه به «ترش كردن» معروف است. اين سوزش پس از خوردن غذا و يا در ساعات پيش از خواب تشديد مي شود.
در اين حالت اسيد معده به مري بازمي گردد و سبب احساس سوزش مي شود، كه در اصطلاح به آن رفلاكس معده و يا بازگشت اسيد مي گويند.

عوارض رفلاكس معده

ايجاد سرفه
خشن شدن صدا

تلخي دهان
عمل بلع را مشكل مي سازد

اسيد معده مي تواند به مري صدمه برساند

در موارد شديدتر، سبب پديد آمدن سلولهاي ناهنجار مي شود كه اين سلولهاي ناخواسته مي توانند سرطان مري را به همراه داشته باشند. بايد توجه داشت كه رفلاكس هميشه با سوزش قفسه سينه خود را نشان نمي دهد و مي تواند خاموش بماند.

دلايل بروز رفلاكس معده

دلايل بسياري براي بازگشت اسيد به مري وجود دارد. درست عمل نكردن عضلات بخش انتهايي مري، مي تواند يكي از اين دسته عوامل باشد. در حالت عادي، بخش انتهايي مري براي جلوگيري از بازگشت اسيد و مواد غذايي به سمت بالا، بسته مي ماند كه در برخي افراد اين ناحيه به درستي عمل نمي كند و سبب بازگشت اسيد به مري مي شود.
تاریخ:
1396/10/04
تعداد بازدید:
97
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal