۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
نشست سراسري حسابرسان، مديران مالي و روساي دبيرخانه هيات هاي امنا و مسئولين دانشگاه هاي علوم پزشكي
نشست سراسري حسابرسان، مديران مالي و روساي دبيرخانه هيات هاي امنا و مسئولين دانشگاه هاي علوم پزشكي

به گزارش وبدا، دكتر سيد حسن هاشمي امروز در نشست سراسري حسابرسان، مديران مالي و روساي دبيرخانه هيات هاي امنا و مسئولين دانشگاه هاي علوم پزشكي كه در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، حسابرسان را چشم و گوش خود در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور دانست و گفت: اين جلسات مي تواند نقش موثري در آموزش مسائل مالي به اعضاي هيات امنا و روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي داشته باشد.

وزير بهداشت با اشاره به گذراندن 60 تا 70 درصد وقت خود در امور مالي، افزود: در صورتي كه تعهدات  امور مالي ساير دستگاه ها به وزارت بهداشت به خوبي انجام شده باشد، نيازي به اينهمه صرف وقت نيست و اين جاي تاسف دارد.

دكتر هاشمي با تاكيد بر اين كه مسائل مالي قلب يك سيستم است، افزود: بدون شناخت موارد مالي و ارزش آنها توسط روسا، نمي توان يك نظام منظم همراه با خروجي مناسب داشته باشيم، بنابراين براي ايجاد يك زبان مشترك ميان روسا لازم است اين نشست ها و آموزش ها ادامه يابد.

وزير بهداشت  در اين نشست كه به همت معاونت هماهنگي ،برنامه ريزي و امور حقوقي برگزار شد ، با اشاره به وجود قوانين در كشور، بر لزوم نظارت درست بر اجراي اين قوانين تاكيد كرد و افزود: هيات هاي امنا در گذشته هاي دور هم وجود داشته اند و نقش اساسي در دانشگاه ها داشته اند .

دكتر هاشمي در ادامه افزود: بايد اجازه دهند تا از قوانيني كه در دولت به تصويب رسيده است استفاده كرد. به طور مثال در ماده 37 قانون كه اخذ ماليات بر كالاهاي آسيب رسان به سلامت است، بايد اجازه اجراي اين قاون داده شود، چرا كه اگر اين عوارض گرفته شود ما در سلامت نياز به بودجه دولت نداريم.

وزير بهداشت  با بيان اين كه يكي از بهترين سيستم هاي مالي و حسابرسي در وزارت بهداشت است، گفت: خوشبختانه نظم و انضباط مالي در وزارت بهداشت نسبت به ساير دستگاه ها بيشتر است.

وي با بيان اين كه حسابداري وزارت بهداشت نقدي نبوده و تعهدي است، افزود: در وزارت بهداشت تنوع خدمات بسيار زياد و گردش مالي بسيار وسيع است، اما ما توانستيم در كنار تنوع خدمات، سيستم مالي سالمي داشته باشيم. البته هنوز نقايصي وجود دارد كه بايد اين نقايص رفع و اصلاح شود.

دكتر هاشمي همچنين بر لزوم توجه و دقت كافي مديران مالي به منظور جلوگيري از بروز هر گونه تخلف تاكيد كرد و افزود: مديران مالي بايد گره گشا باشند و براي اداره امور از مغز متفكر استفاده كنند.

وي تاكيد كرد: لازم است شاخص ها و سنجه هايي در حوزه مالي بخش سلامت تدوين شود و از آنها مراقبت كنيم تا مشكل و تخلفي صورت نگيرد. چرا كه اين شاخص ها در ماندگاري و ارتقاي مباحث حسابرسي و مالي نقش موثري دارند.

وزير بهداشت افزود: حسابرسان مي توانند در جهت حمايت و ادامه طرح تحول سلامت كمك كنند بنابر اين لازم است مديريتي جدي به خرج دهند.

دكتر هاشمي در ادامه با تاكيد بر ضرورت حضور تمام وقت هيات امنا، بر لزوم تغيير در تركيب اعضاي هيات امنا تاكيد كرد و افزود:  تركيب هيات امناي دانشگاهها بايد به سمت تخصصي شدن و حضور متخصصين مالي ، حقوقي و غيره برود و در كنار آن  از يك نفر از نمايندگان مجلس و اعضاي شوراي عالي  انقلاب فرهنگي در استان  هم استفاده كرد.

وزير بهداشت با بيان اين كه اگر هيات هاي امنا را از ما بگيرند نمي توانيم بيمارستان ها را اداره كنيم بر لزوم اداره صحيح هيات هاي امنا تاكيد كرد و افزود: بايد هيات هاي امنا جايگاه حقيقي خود را پيدا كنند تا امور تنها به روساي دانشگاه محول نشود.

دكتر هاشمي در پايان تاكيد كرد: اگر هيات هاي امنا وظايفشان را بخوبي انجام دهند مي توانند در انتخاب روساي دانشگاه پيشنهاد دهند، مديران مالي را انتخاب و بر آنها نظارت داشته باشند و به امور حسابرسان و گزارشات حسابرسي برسند.

اين همايش به همت معاونت هماهنگي ،برنامه ريزي و امور حقوقي و دبيرخانه امور مجامع و هيات امناء وزارت بهداشت برگزار شده است
تاریخ:
1395/02/25
تعداد بازدید:
134
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal